Saturday, December 12, 2015

За (отсъствието на) миди-хлорианите в Епизод VII, традициите на джедаите и баланса в Силата!

За (отсъствието на) миди-хлорианите в Епизод VII, традициите на джедаите и баланса в Силата!



Миди-хлорианите са едно от най-остро критикуваните нововъведения на Лукас от Новата трилогия. Ако не знаете какво са миди-хлориани, то гледайте отново Епизод I, където те се споменават за първи път. Въпреки това идеята за миди-хлорианите датира още от преди премиерата на първия филм през 1977. Подробности за тях можете да прочетете в Уукипедия. http://starwars.wikia.com/wiki/Midi-chlorian/Legends

Микроскопична интелигентна форма на живот, която живее в симбиоза с всички организми, намира се в техните клетки, и служи като посредник между гостоприемника и Силата…? Да. Много фенове са против това научно обяснение, което внася чисто научнофантастичен аспект в иначе мистичното и духовно понятие за Силата. Самият аз съм до някъде съгласен с тези критики… Но само до някъде.

Помислете само – светът на „Междузвездни войни” е високотехнологичен, открити са тайните на свръхсветлинната скорост, ограничаването на енергийните лъчи в светлинни мечове, клонирането, изкуствения интелект… Логично е, че след цели хилядолетия на традиции в използването на Силата, за нея също е намерено някакво научно обяснение. Силата не е точно Star Wars еквивалент на магия, въпреки че за много от нас тя е голяма част от магията на Сагата.

А че някои тайни е по-добре да си останат такива, то това е факт! Все още не знаем със сигурност каква е всъщност расата на Йода, и въпреки че разбрахме кой се крие зад черния шлем на Дарт Вейдър, то дано никога не узнаем как изглежда дажауа под качулката си!

Типично в стратегията на Дисни, които изчисляват и проучват кое се харесва и кое не, кое предизвиква критики и кое гарантира сигурни продажби, в новия филм няма да видим нищо, от нещата, които са предизвикали недоволни отгласи в миналото. Не очакваме Джар Джар Бинкс, нито пък миди-хлориани. Въпреки всичко, те са част от Новата трилогия, и следователно част от канона на „Междузвездни войни”. А дали ще бъдат просто по-малко споменавани, игнорирани, или дори заличени и пренаписани?

Слава Богу, все още никой не си е позволил да пренапише Лукас! Наскоро се появи изявление от Джей Джей Ейбрамс, в което режисьорът на Епизод VII огласява отношението си към тълкуването на Силата и въпроса с миди-хлорианите. Той споделя, че макар и да вярва, че миди-хлорианите са част от канона, още като дете идеята за тях не го е докоснала, и за него Силата е нещо повече от това. Изявлението му можете да прочетете тук: http://www.slashfilm.com/jj-abrams-midi-chlorians/

В общи линии, това което Джей Джей споделя е, че за него Силата е далеч по-всеобхватна от родословие и миди-хлориани. Твърдение, с което съм напълно съгласен, и дори ме кара да гледам с повече респект на Ейбрамс.

Веднага изникна въпросът: „И сега всички ще са джедаи и сити, така ли?“

Не. Много просто. Приемете го като ВРОДЕН ТАЛАНТ към Силата. Не всеки е генетично предразположен да бъде велик художник, танцьор, атлет, математик, музикант… или джедай. Всеки има известна доза Вроден Талант към нещо, но ако този талант не се развива, тренира, упражнява… Схващате ли на къде бия? Образно казано, дори да си събрал всичките „художествени гени“ на света, пак няма да си художник ако не упражняваш ръката си, не изпробваш и не учиш нови техники… Някой без грам талант, но с много желание, усърдие и посветено време може да се издигне класи над недоразвития талант. Е, миди-хлорианите са нещо като биологичното предразположение към използването на Силата, или вродения талант да бъдеш джедай. И джедаите търсят деца с биологично предразположение, или физически по-голям шанс към напредване в пътищата на Силата – т.е. по-висок брой миди-хлориани. Това съвсем не значи, че Силата е недостъпна за всяко друго живо същество в галактиката. Просто нещо, което един усвоява с лекота, може да изисква много повече старание за друг. Както гласи народната поговорка, с труд всичко се постига!

Забележете и нещо друго – с почти пълното изчезване на джедаите след Заповед 66, губи се и знанието за миди-хлорианите! Заслугата за това е до голяма степен на Императора, който се старае да покрие всякакво знание и информация за джедайския орден. А нито Йода, нито Оби-Уан споменават на Люк за миди-хлорианите. (Тъй че, ако забелязвате, отсъствието на миди-хлорианите от Епизод VII е логично и откъм хронологична гледна точка!)

И така, когато Люк се превръща в пълноправен джедай, а по-късно и в майстор и учител, и започва да обучава и други, той не избира учениците си на базата на кръвни проби за броя на миди-хлорианите. Тоест… Люк избира учениците си до голяма степен интуитивно, обръщайки далеч повече внимание на характер, чувства, желание за лично развитие и др. Това също е част от Баланса в Силата, който той (до голяма степен несъзнателно) внася. Ученията на Люк не са подвластни на старите джедайски догми и кодекси. Неговата академия е далеч по-либерална и отворена. Например, той не отхвърля и отрича силните емоции, чувствата, любовта и интимните взаимоотношения, за разлика от джедаите от Старата република. Нито пък взима невръстни малчугани далеч от собствените им родители, в някакъв си храм където те израстват без контакт или дори знание за родните си семейства.

Уви, практиката на джедаите от Старата република да ограничават емоциите е доста изкуствена. Деца, които се отделят от родителите си в най-ранна детска възраст, още преди да могат да направят съзнателен избор, и се обучават за елитни бойци? Звучи меко казано нехуманно и плашещо! Да не говорим, че отричането и отбягването на всички страхове, нужди, пориви и емоции може да предизвика тяхното натрупване и акумулиране, докато накрая имаме достатъчно стаени чувства, за да избухнем като вулкан. (Припомнете си, че именно тези ограничения и забрани до голяма степен провокираха отчуждението на Анакин от ордена и спомогнаха за падението му към Тъмната страна.) И също така, за Люк не е важно родословието на учениците му или пък броя на техните миди-хлорини, избира ги изцяло воден от Силата и собствената си лична преценка за децата.

За мен, това до голяма степен е символ – нищо истинско, чисто и първично, не може да бъде изцяло подвластно на институции, правила, догми и други ограничения. За падението на Старата република е отговорен не само Палпатин със своите машинации, но и корумпираната и нефункционална политическа система, както и самите джедаи, които до голяма степен за изгубили пътя си като цяло. Балансът, внесен от Люк се състои не само в съотношението между добро и зло, но и в разчупването на системата, на доктрините и принципите, които са сковавали естественото развитие и застават на пътя на личната свобода и вътрешния покой. А как може един джедай да пази мира в галактиката, ако сам не е в душевен мир със себе си?

Метъл и мания по Star Wars – интервю с Томас Хансен от Gaia Epicus

Едно интервю от архивите!
Преди време, когато събирах парчетата за volume 2 на компилацията със Star Wars фен-музика, “Music From A Galaxy Far Far Away” сред тях се оказа и песен на групата Gaia Epicus. Допадна ми текстът на песента:



 

Star Wars
A long time ago, in a galaxy far away
The evil empire was building a force, destroying all in its way
Lord Vader, he’s the man in black
Helmet of steel helps him to breathe, and with Jedi force he attack
The death star is near
But the rebels have no fear
The dark side of the force
They’ll never join
Star Wars, the rebel fleet is on the way
Star Wars, they have come to save the day, Star wars
A new hope is here, and he’s gonna save us all
He is so young but his force is so strong, Luke Skywalker is his name
Our freedom, he’s gonna bring back
He has come to lead us into the light, it’s time to stand up and fight
He flies among the stars
With the speed of light he goes
The dark side of the force
He’ll never join
Yoda my master
Teach me how to fight
The evil Lord Vader
Is dying here to night
Star Wars
We fight for freedom
We fight for glory
We fight for all


Така че реши да намеря информация за тях и да чуя още техни парчета. На официалния им сайт www.gaia-epicus.com можете да откриете техни песни за слушане онлайн, така че да добиете представа за стила им. Накратко – Gaia Epicus са норвежка power metal банда, състояща се от 4 човека, с няколко албума зад гърба. Това, което ме изненада приятно беше, че в представянето си двама от членовете на групата бяха посочили Star Wars като любим филм. Казах си, че трябва да се свържа с тях и да опитам да взема едно интервю за читателите на StarWarsBG.com.
Пуснах им мейл и още същия ден получих отговор, и то какъв:

“Поздрави, млади падауане!
Благодарим ти за милите думи и интереса ти към Gaia Epicus (и Star Wars!)
Можем да направим интервю, няма проблеми. Просто изпрати насам един дроид с въпросите…”

Е, дроидът предаде успешно трансмисиите ни (все пак владее повече от 6 милиона форми на комуникация ). А ето ги и записите от паметта му:

Young_Jedi: Здравей, Томас. Да започнем с кратко представяне. Няколко думи, с които би описал бандата и нейните членове?

Томас Хансен:
Thomas C. Hansen ( китара и вокал )
Joakim Kjelstad ( китара )
Hans Å. Holmen ( бас )
Ole A. Myrholt ( барабани )
Свирим melodic metal, или power metal ако предпочитате, но също имаме елементи от progressive, speed и класически метъл. Бандата е основана през 1992, но от тогава насам многократно е сменяла стила и членовете си. Всъщност аз съм единствения член от първоначалния състав на групата, както и неин основател.

thomas_starwars1

YJ: След като сте експериментирали с толкова много различни стилове през годините, 2001 година групата вече официално се нарича Gaia Epicus, а стилът й е доста далеч от типичния black metal, с който е известна Норвегия. Защо поехте в тази насока, и трудно ли е да вземете сцената от останалите метъл банди във вашата страна?

Т.Х.: Не харесвам black metal, така че не е чудно, че не свирим такъв стил. Норвегия е, както ти спомена, известна със своите black metal банди, и тук много групи свирят такава музика. Няма много power metal банди в Норвегия, понеже много хора не си признават, че всъщност харесват този стил и казват, че power metal групите би трябвало да идват от Германия. Така разправят, хехе.

YJ: Толкова много гняв, толкова много омраза… Black metal-а е от Тъмната страна, не мислиш ли?

Т.Х.: Хехехе, добър въпрос! Е, не мисля че са така готини както Тъмната страна, но със сигурност са част от нещо тъмно.

YJ: Е, power metal-а е друга работа. В него става дума за чест, слава, епични битки, свобода, преследване на мечти… След като ти пишеш текстовете, предполагам, че тези неща са ти близки?

Т.Х.: Ами, текстовете на повечето power metal банди са точно такива, да, и част от нашите текстове са подобни. Но не съм писал текстове за дракони, магьосници и т.н., както някои биха очаквали. Повечето от текстовете ми имат по-дълбоко значение, но често се опитвам да го предам под формата на метафора, така че да трябва сам да разбереш за себе си за какво всъщност става дума. Но също пиша и текстове като “Star Wars” – почит към най-великите филми, правени някога. А съвсем скоро започваме записа на третия ни албум, в който също има песен, посветена на “Междузвездни Войни”, наречена “Rise of the Empire”. Текстовете ми са основно за свободата, за това че трябва да пазим мечтите си живи и да се борим за тях, това е много важно за мен.

YJ: В много от песните ти има коментар за света, в който живеем. Един вид упрек или предупреждение. (Особено много харесвам “Keepers of Time”) Мислиш ли, че хората ще чуят посланието ти?

Т.Х: Благодаря :) Да, опитвам се да придам по-дълбоко значение в песните си, пък дори и на някои да им се струва, че това са просто поредните фентъзи текстове. Светът днес е несигурен, изпълнен с омраза и страдание, и аз наистина не знам защо е всичко това. Трябва да се направи нещо, но не съм сигурен какво. Наистина се надявам, че повечето хора ще забележат смисъла в повечето от текстовете ми, въпреки че това само по себе си няма да промени света към по добро.

YJ: По някога чувстваш, че трябва да се бориш за да промяна, а понякога ти се иска да оставиш този свят зад себе си (“time for you to leave this world behind” – част от текста на песента “Heaven’s Gate”, б.а.). Има доста идеология и философски теми, засегнати в текстовете ти. Музиката ли е твоя начин да накараш хората да спрат и да се замислят?

Т.Х.: Благодаря ти отново, че си забелязал. Много критици не отделят време да прочетат текстовете и да вникнат в тях, просто карат по инерция и съдят по заглавието, че това е поредната power metal песен с фентъзи сюжет. Ако текстовете ми могат да накарат хората да се замислят и евентуално да променят начина си на живот към по-добро би било страхотно. Но предимно ги пиша за да излея собствените ми мисли, да ги изкарам от главата си.

YJ: И все пак, песните ви са позитивни. Вярваш ли, че ще има “Нова надежда” за всички нас?

Т.Х.: Не всичките ни песни са позитивни, но да, мисля че ще има “Нова надежда” за света. Ако не вярвахме в това не би имало никакъв смисъл да продължаваме напред, нали? Понякога се опитвам да комбинирам весела мелодия със сериозен текст, както при “Miracles”.

YJ: Реалността е гадна в много отношения и музиката ви е начин да избягаме от нея за малко, като в това време ни дава сили да продължим да се борим, когато се върнем към истинския свят. Хм… Напомня ми на едни филми. А на теб? ;)

Т.Х: Хахаха, да, добре го каза :)

YJ: Всички членове на Gaia Epicus ли са Star Wars фенове или само ти и Йоаким?

Т.Х.: Аз и Йоаким сме ГОЛЕМИ Star Wars фенове, и филмови фенове като цяло. Другите двама също харесват Star Wars но не са така луди на тази тема като нас.

YJ: Кога гледа за първи път “Междузвездни Войни” и каква беше реакцията ти, първите ти впечатления?

Т.Х.: Не си спомням точно коя година е било, но бях абсолютно изумен от всичко, което видях на екрана, веднага се влюбих във филмите.

YJ: Значи си голям фен, а? :) Какво означава Сагата за теб?

Т.Х.: Да, голям фен съм, наистина. Иначе не знам дали има някакво по-специално значение от това, че просто обожавам да гледам филмите.

YJ: Има ли някой герой, с който се идентифицираш?

Т.Х.: Да, има такъв, макар вече той да не е между живите – Дарт Мол (мир на праха му). Намирам го за много впечатляващ. Тай мистериозен, като мен. Хехе, аз всъщност се облякох като него за премиерата на ЕПИЗОД І “Невидима заплаха” и дори спечелих първо място за най-добър костюм!

thomas_starwars5

YJ: А имаш ли любим епизод?

Т.Х.: Трудно ми е да определя само един, тъй като всички са страхотни, но първата трилогия е наистина много специална. От новите три, ако трябва да съм честен, ще кажа че любимия ми е ЕПИЗОД І, въпреки че много хора няма да се съгласят с мен. Не знам защо точно, просто първия е много специален за мен, може би защото най-накрая се появи след толкова много години очакване.

YJ: А какво мислиш за посланията на филмите и мирогледа, заложен в тях? Следваш ли принципите на Джедаите?

Т.Х.: Мисля че джедайските принципи и моралът от “Междузвездни Войни” наистина присъства и в истинския свят. Предполагам, че до известна степен и аз самия се водя по тези принципи.

YJ: Кога ти хрумна идеята за песен посветена на Сагата, “Star Wars” от първия ви албум “Satrap”?

Т.Х.: Хммм… Не съм сигурен кога точно, знам че се заигравах с разни нови рифове и песента просто си дойде. Може би съм бил гледал отново “Междузвездни Войни” наскоро… Да, това трябва да е било.

YJ: Тази песен не е единствената ви препратка към Сагата. На обложката на втория ви албум, “Symphony of Glory”, виждаме едни познати шлемове, и дори светлинни мечове. Май “Междузвездни Войни” доста ви вдъхновяват?

Т.Х.: Помислихме си, че ще е забавно да сложим на обложката неща, свързани с нашите интереси. Ако се вгледате внимателно ще видите и неща от други филми.

thomas_starwars2
YJ: Искам да ти благодаря за разрешението да включим песента ви в албума със Star Wars фен музика, “Music From A Galaxy Far Far Away…”. Страхотно е, че името ви присъства в списъка с песните!

Т.Х.: Моля, няма защо. Нали Star Wars феновете трябва да чуят тази песен.

YJ: Ако си слушал целия албум ще се радвам да споделиш мнението си.

Т.Х.: Не, още не съм имал време да чуя албума.

YJ: Спомена, че в третия ви албум, “Victory”, също ще има песен, посветена на Star Wars. Можеш ли да ни кажеш някакви подробности?

Т.Х.: Както казах, песента се нарича “Rise of the Empire”, в общи линии разказва за това как Анакин се превръща в Дарт Вейдър и как се опитва да подчини Галактиката.



YJ: Любопитно ми е дали Джордж Лукас е чувал песните ви? Свързвали ли сте се с Lucasfilm за да им кажете за песните ви посветени на Сагата?

Т.Х.: Не, не сме все още. Все се каня да го направя, но така и не съм се захванал до сега.

YJ: В “Symphony of Glory” има инструментал, който се казва “The Chamber of Secrets” (“Стаята на тайните”), който започва с кратка интродукция от темата на Хари Потър от Джон Уилямс. И Хари Потър ли харесвате?

Т.Х.: Абе, не точно… Хехе, филмите са хубави, вдъхнових се за парчето след като гледах една от сериите.

YJ: Някакви други вдъхновения от филми или книги?

Т.Х.: Не и такива, за които да се сещам в момента. Колкото до книгите – не чета, имат много малко картинки, хехе :)

YJ: А какво планувате за в бъдеще? Турнета, концерти, представяния…

Т.Х.: Утре (става дума за 12 юли 2006, б.а.) заминавам да записваме третия албум, а есента ще направим турнето “Victory”. Надяваме се да свирим навсякъде из Галактиката.



thomas_starwars3

YJ: Може би трябва да обмислите да посетите някой Star Wars конвент или фен-фест. Знаеш, догодина е 30-годишнината на “Междузвездни Войни” и ще има голямо празненство в Лос Анджелис – Star Wars Celebration IV. Мисля, че на феновете би им харесало да чуят музиката ви на живо.

Т.Х.: Би било страхотно!

YJ: И преди да направим скок в хиперпространството, има ли нещо друго което искаш да кажеш на Star Wars феновете в България?

Т.Х.: Чуйте ни, може би ще ви хареса! Очаквайте третия ни албум “Victory”! За повече инфо – http://www.gaia-epicus.com

YJ: Благодаря ти много за това интервю. Нека Силата бъде с Gaia Epicus!

Т.Х.: Моля. Нека Силата бъде и с всички вас!

thomas_starwars4

Saturday, November 28, 2015

StarWarsBG.com и Егмонт България организират конкурси за малки и големи фенове!



StarWarsBG.com и Егмонт България организират конкурси за малки и големи фенове!До премиерата на „Силата се пробужда” остават три седмици! И докато трае предстартовото броене, Българският фен-сайт на „Междузвездни Войни” StarWarsBG.com и издателство Егмонт България предизвикват всички джедаи, сити, щурмоваци, пилоти, ловци на глави, бунтовници, дроиди, космически пирати и контрабандисти да премерят сили в два конкурса с награди!

Крайният срок за участие в конкурсите е 17.12.2015, 23.59ч., а журито се състои от майсторите джедаи от екипа на StarWarsBG.com!

КОНКУРС #1
Фен-арт конкурс за млади падауани! Оставете за момент светлинните мечове и бластерите, грабвайте моливите и боичките! Очакваме детски рисунки на тема „Междузвездни Войни и аз!”. Рисунките изпращайте сканирани (или снимани) на email: swbgkonkurs@gmail.com (Не забравяйте да ни пишете и своето име и възраст!)
Рисунките ви ще бъдат публикувани в специална фен-арт галерия на StarWarsBG.com, а двамата автори на най-добрите рисунки ще получат комплект от три занимателни книжки Star Wars!

КОНКУРС #2
Фен-фикшън конкурс! Имате склонност към писането? Изпратете ни Вашите собствени истории в галактиката на „Междузвездни Войни”! Няма възрастови ограничения, нито пък минимален или максимален брой страници за разказите. Но все пак, решаващо е качеството на историите, а не тяхната дължина! Очакваме разказите Ви на email: swbgkonkurs@gmail.com (Не забравяйте да ни пишете и своето име и възраст!)
Трите най-добри разказа ще бъдат публикувани на StarWarsBG.com, а авторът на най-добрия разказ ще получи като награда романа на Клаудия Грей „Star Wars: Изгубени звезди”.

Победителите от двата конкурса ще бъдат обявени на StarWarsBG.com на 18.12.2015. В случай, че спечелите, екипът на StarWarsBG.com ще се свърже с Вас на същия e-mail адрес, от който сте изпратили рисунка или разказ, и ще Ви помоли за адрес, на който да бъде изпратена Вашата награда!

Успех! И нека талантът, вдъхновението и Силата бъдат с Вас!

Празник с джедаи и книги „Междузвездни войни”

Спомняте ли си, че ви споменахме, че от Егмонт готвят изненади за Star Wars феновете по време на тазгодишния панаир на книгата? Е, вече можем да обявим официално събитието!

 12274720_10153609327130380_7611942725391436837_n

В навечерието на МЕЖДУЗВЕЗДНИ ВОЙНИ: СИЛАТА СЕ ПРОБУЖДА издателство „Егмонт” ще отбележи предстоящата премиера по време на Панаира на книгата. Джедаи, имперски агенти, щурмоваци, контрабандисти и галактически принцеси са добре дошли в събота, 12 декември, от 18 ч. в зала 8, ет. 5 на НДК. Гостите с най-атрактивни костюми ще бъдат отличени с междузвездни награди в три категории:

Най-добър детски костюм
Най-добър костюм
Най-ефектно сценично представяне

Галактическо жури в състав Борислав Лазаров от bTV, Роро Кавалджиев от Next TV и Деница Станчева от клуб Nakama ще оценят визията и сложността на костюмите, както и сценичното представяне на участниците.

Ще ви очакваме. И нека вдъхновението бъде с вас!

ОБЩИ ПРАВИЛА
1. В празника могат да се включат всички, а участниците с костюми, вдъхновени от вселената на „Междузвездни войни”, имат възможност да спечелят награди.
2. Желаещите могат да се запишат предварително чрез този формуляр https://goo.gl/LYQl12 или на място в зала 8, ет. 5 в НДК от 8 декември до 17.30 ч. на 12 декември.
3. Всички записани участници ще преминат през оценяване на костюмите, базирано на визията на костюма, както и на сценичното представяне.
4. По време на събитието не се допускат никакви пиротехнически изделия, както и остри метални ножове и др. подобни. Забранено е и хвърлянето на каквито и да било предмети към публиката. „Егмонт” си запазва правото си да не допусне участник до сцената, ако прецени, че това би застрашило здравето на публиката.
5. Записването за участие в косплей състезанието изразява съгласието на участника да бъде сниман и записван, както и заснетите материали да бъдат използвани от „Егмонт” с рекламна цел.

Събитието се провежда с подкрепата на българския фен-сайт на „Междузвездни Войни” StarWarsBG.com.

Вижте цялата програма на ЕГМОНТ по време на Панаира на книгата оттук: https://www.facebook.com/events/992648720796597/

„Оръжието на джедая: Приключенията на Люк Скайуокър” – Ревю!

Е, ред е на поредното (и последното, но само за сега!) ревю от нашата серия статии, посветени на българските Star Wars преводи от Егмонт България! Честта се пада на Люк Скайуокър!

Как се пише книга, за герой, чийто живот е вече разказан от раждането му в последните минути на Епизод ІІІ, през книжки и разкази за детството му на Татуин, и буквално стотици комикси и романи, които покриват цялото му житие до дълбоки старини, че и отвъд? (Да, дори отвъд! В серията Star Wars: Legacy историята скача 126 години след „Завръщането на джедаите”, и Люк се появява в ролята на призрак, в едно със Силата). Много просто – разчистваш си място в хронологията на вселената! Е, след като от Дисни и Лукасфилм обявиха кажи-речи цялата Разширена вселена за „Star Wars: Легенди”, авторите започват на чисто, под контрола и координацията на Lucasfilm Story Group.

Естествено, този акт предизвика бурни вълнения сред феновете, направо почувствахме сътресения в Силата. Но с приближаването на Епизод VІІ, започваме да ставаме свидетели на един по-мащабен и единен издателски (и изобщо мултимедиен) план, с който всички книги, игри, комикси и пр. съпътстващи филмите истории, започват да се синхронизират и да се движат в уединение. Жив пример за това е „Оръжието на джедая: Приключенията на Люк Скайуокър” от Джейсън Фрай.

97895427157331448026186

Книгата е част от мащабната кампания „Пътуване към Междузвездни войни: Силата се пробужда”, която цели да отъпче пътеката между класическата трилогия и Епизод VІІ. Едновременно с това „Оръжието на джедая” е и част от трилогия илюстрирани младежки романи, разказващи самостоятелни истории, развиващи се в промеждутъците между епизоди ІV, V и VІ.

Вече публикувахме ревютата на „Бягството на разбойника: Приключенията на Хан Соло и Чубака” и „Подвижна мишена: Приключенията на принцеса Лея”. Вярна на формата на серията „Оръжието на джедая” започва и завършва в ерата на Епизод VІІ – прологът и епилогът са прозорчета към новата история, която тръпнем в очакване да открием на 18 декември!

Още от първата илюстрация на художника Фил Ното личи, че тази книга прави по-сериозна връзка със „Силата се пробужда” от другите две – рисунките са отпечатани в черно-бяло и червено, и ярката червена ръка на Си Трипио веднага се набива на очи! Феновете забелязаха този детайл в трейлърите на филма и интернет веднага се изпълни със слухове, догадки и спекулации за произхода на мистериозната ръка в нов цвят! Трипио присъства в пролога и с (както винаги) многословните си речи за стари приключения помага на читателите веднага да се почувстват „у дома си” в една далечна галактика.

А с първата глава започва и космическият екшън! Люк, Уедж и компания в битка с кораби на империята, точно както в доброто старо време! …Всъщност, това Е доброто старо време! Историята в „Оръжието на джедая” се развива между „Нова надежда” и „Империята отвръща на удара”. Люк се намира в деликатен момент – от една страна фактът, че е успял да взриви първата Звезда на смъртта му е донесъл признание, слава, и известна доза самочувствие… но от друга е привлякъл върху него нежеланото внимание на Империята. А той все още тепърва открива пътищата на Силата и джедайските си умения! Е, тук ще видите част от тренировките на Люк още преди той да премине под ръководството на Йода. Бен продължава да го напътства от селенията на Силата, но… не е единствен!

В тази книга ще се запознаете със Сарко Планк, познат още като Мършояда, чиято роля в Епизод VІІ е факт! (Само да вметна, че днес разглеждах екшън фигурката на Сарко на щанда със Star Wars играчки в местния супермаркет, и дизайнът на героя си го бива! Предната част на шлема му напомня на хитиновата обвивка на хлебарка и автоматично носи асоциацията за злодей, който прекарва времето си сред мръсотия и отпадъци… а до колко това е така – ще откриете в книгата, и разбира се, в Епизод VІІ)

sarcoplank_jttfa

Автор е Джейсън Фрай, който както вече споменахме в ревюто на „Подвижна мишена”, се изявява предимно в областта на „техническата литература” по „Междузвездни войни” (атласи, енциклопедии, ръководства и др.) Тук той показва, че и писането на художествена литература също му се отдава – „Оръжието на джедая: Приключенията на Люк Скайуокър” е леко и приятно четиво, с ненатрапчив, но достатъчно интригуващ стил.

Нещо повече – книгата със сигурност ще направи впечатление на върлите фенове на вселената на Лукас, и в частност на „Войните на клонингите”! Джейсън Фрай е истински експерт по темата. В библиографията му ще откриете над десет Clone Wars заглавия, включително енциклопедии за героите, указатели с резюмета на епизодите от сезоните, както романизации на епизоди от сериала. В тази нова история Фрай е използвал както широкото си знание за периода „Войните на клонингите” и е успял да навърже „Оръжието на джедая” както с предстоящия нов филм, така и с ерата на вече спрения сериал. Мисля, че феновете на Clone Wars ще оценят опита на автора да вмъкне препратки към събития и места от една отминала епоха. Без да искам да пускам спойлери, ще кажа само две думи – Деварон и Еедит!

И така, ако сте почитатели на Люк Скайуокър, ако страдате по преждевременно спрения от ефир „Войните на клонингите”, или пък ако просто не можете да дочакате „Силата се пробужда” (още цели три седмици!), то грабнете „Оръжието на джедая” и преборете скуката! Но внимавайте да не се порежете! …на някоя страница имам предвид ;)

Friday, November 27, 2015

„Star Wars: Изгубени звезди“ – предпремиерно ревю!

Когато става дума за „Мждузвездни Войни” една дума се появява доста често и това е „трилогия”! На 18 декември всички ще видим началото на една нова трилогия, но преди това да се случи, от Дисни и Лукасфилм подготвят феновете за предстоящото кино събитие с всевъзможни продукти и нови истории във всевъзможни медии. Особено силно е Star Wars присъствието в книжарниците, включително и в българските! Кой би повярвал, че в продължение на едва месец над десет нови заглавия ще бъдат издадени у нас! Две поредици от по три занимателни детски книжки, трилогия оригинални преразкази по класическите епизоди, и трилогия нови приключения с любимите ни герои! (И почти всички от изброените вече имат ревюта на нашия сайт!) Манията е в разгара си!

Какво предстои ли? Най-накрая идва ред и на нещо самостоятелно!

12195771_854088691373435_3488304948044510572_n

Макар и под банера на кампанията „Пътуване към Междузвездни Войни: Силата се пробужда”, „Изгубени звезди” на Клаудия Грей е самостоятелен роман. Това е кулминацията в предпремиерната издателска програма на Егмонт България. Вярно е, че е с най-високата цена от всички издадени до сега Star Wars книги (до 19,90 лв. е достигала единствено енциклопедията „Междузвездни Войни: Бунтовниците”), но също така е и най-обемната откъм брой страници (цели 592!), а и е най-сериозното и предизвикателно (и за мнозина със сигурно ще се окаже и най-стойностното) четиво от цялата колекция родни преводи през тази година!

На пръв поглед „Изгубени звезди” е доста предвидима издателска стъпка от страна на Дисни и Лукасфилм. В миналото „Междузвездни Войни” често е съчетавало своята популярност с други модни течения, марки и жанрове. (Най-очевадните примери за това са, разбира се, Lego: Star Wars и Star Wars Angry Birds, но да оставим това настрана!) Съвсем скоро говорихме за Star Wars заглавия в духа на ученическа хроника а-ла „Дневникът на един дръндьо”. Феновете са получавали също така и смесица от Star Wars и Бонд в комиксите Agent of the Empire (Агент на Империята). Там нахакан и хладнокръвен шпионин изпълнява мисии в сянка, като междувременно посещава екзотични кътчета на галактиката и кара всяка дама в обсег да изгуби ума и дума (и дори дрехите си). Зомби манията също не подмина далечната галактика – в романа Death Troopers се експлоатира именно тази тематика. В хорър продължението й Red Harvest пък има силен примес с вампирските истории. А ако си спомняте серията „Настръхнали истории” (Goosebumbs) на Р.Л. Стайн – то нейният Star Wars аналог са книгите Galaxy of Fear. Били сме свидетели и на детективски истории (поредицата Coruscant Nights), спагети-уестърн влияние (редица истории с Боба Фетт и цяла сюрия други ловци на глави), и др. Естествено, когато това е направено с умение и стил, смесването на „горещи” жанрови формули и „Междузвездни Войни” дава доста приятни резултати!

А „Изгубени звезди” се числи към Young Adult романите – възрастовата аудитория, в която се цели е от 13 нагоре. На всички ни е ясно, че етикетът YA е мода в световното книгоиздаване, особено след небивалия успех на бестселъри като поредиците „Здрач” и „Игрите на глада”. До известна степен, триумфът на подобни заглавия се дължи на огромната аудитория от подрастващи момичета, които са във възторг от формулата „Ромео и Жулиета”, облечена във фантастични одежди. Дали ще е трагична и забранена любов между човек и вампир, или пък дилемата между дълг и чувства във футуристична анти-утопия, класическите мотиви са на лице. Беше само въпрос на време тези мотиви да се приложат и към история от вселената на „Междузвездни Войни”.

Точно това е случаят и с „Изгубени звезди”. Както можете да предположите, „аристократичният Тейн Кайрел и провинциалното селско момиче Сиена Рий”, са главните герои, двойка млади влюбени, за чиято любов изведнъж се оказват перипетии, далеч отвъд социалния им статус. А какъв по-голям галактически конфликт от битката между Империята и Бунтовниците? И така, Тейн успява да прозре какво се крие зад спретнатата фасада на Имперската академия, ставайки свидетел на бруталните и безцеремонни методи на властта. Логично, той преминава на страната на Бунта. Въпреки любовта си към Тейн, обаче, Сиена има своите причини да бъде лоялна към Империята, и така, приятелите се оказват от двете противоположни страни на фронтовата линия.

Преди да попитате как може изобщо някой да храни симпатии към Империята, помнете, че началото на историята се развива в периода между Епизод ІІІ и Епизод ІV, ерата на сериала „Бунтовниците”. Пропагандната машина на Палпатин работи с пълна сила, а бунтът е едва в зачатък. Контролът на информационните канали и манипулирането на общественото мнение са едва няколко от тоталитарните похвати, с които властващите си служат, за да държат галактиката в желязната си хватка. Мнозинството от гражданите на бившата република все още не са прозрели отвъд машинациите и конспирациите на Палпатин и неговите приближени. Джедаите са постепенно избледняващ спомен, категоризирани от учебниците по история като предатели, чиято тирания е била предотвратена от Заповед 66. Преустройството на управлението към империя е спряло корупцията на себичните бюрократи в Сената. Колкото до бунтовниците, то техните действия целят да разклатят реда и покоя, и са равносилни на терористични актове.

В своите близо 600 страници, историята успява да се разгърне в продължението на цялата класическа трилогия! Редица познати герои се появяват и участват в действието, и това наистина успява да накара читателя да се потопи в четивото и да повярва, че то е пълноправна част от хронологията на Star Wars вселената. С появи от Таркин, Вейдър, Уедж и други познати физиономии, връзка с факти и събития не само от филмите, но дори и епизоди на „Бунтовниците”, „Изгубени звезди” определено е достатъчно преплетена с вече установения канон на галактическите събития.

Нещо повече! С наближаването на кулминацията, историята ни пренася все повече отвъд Битката при Ендор, и все по-близо до началните надписи на Епизод VІІ. В повече от всяка друга книга от „Пътуване към Междузвездни Войни: Силата се пробужда”, тук ще откриете сцени (имена, факти, планети…), павиращи пътя между „Завръщането на джедаите” и изненадите, които са ни подготвили Джей Джей Ейбрамс и компания в новия филм!

Въпреки гореспоменатото, това, което прави книгата интересна и вярна на традициите на „Междузвездни Войни” е не толкова начина, по който тя пасва в канона и хронологията, а фактът, че обсъжда и третира сериозни и важни за всички ни теми, поднесени като космическо приключение. Според мен романът й е класи над доста от скорошните Star Wars заглавия с претенции за ново начало и прехвалени отзиви в интернет (визирам например “A New Dawn” и поредицата „Servants of the Empire”). Това, което носи историята на „Изгубени звезди” не са просто шарените декори и фантастичните костюми. Героите са пълнокръвни образи, а не просто типажи и стереотипи. Всеки от главните действащи лица е силен характер със своя ярка индивидуалност. Диалогът е силен. Драмата и конфликтът са на лице от начало до край. Става дума за приятелство и лоялност, за дълг и чест, за изборите в живота, и за бъдещите ефекти от тези избори, както върху нас самите, така и върху всичко, което ни заобикаля. И разбира се – любов.

Колкото до любовните сцени, макар и завоалирани и загатнати, и макар и не чести, те са там. Тъй че, книгата е определено за читатели, една идея по зрели от тези, към които са насочени приключенските заглавия за Люк, Лея, Хан и Чуи. Въпреки всичко, книгата остава вярна на духа на Сагата, и тук няма да откриете нищо по-брутално, от видяното във филмите. „Изгубени звезди” е значително по-сдържана и безкръвна от Hunger Games или Maze Runner например.

Дали Клаудия Грей се е справила с предизвикателството да поднесе на фенове и читатели една наистина запомняща се история? Това можете да прецените сами за себе си, но е факт, че тя вече пише следващата си история в една далечна галактика! Романът й „New Republic: Bloodline” излиза в САЩ в края на март 2016, и за сега знаем, че ще там действието ще се развива седем години преди началото на Епизод VІІ.

„Изгубени звезди” ще можете да откриете в книжарниците от 28 ноември. За момента това е последното от обявените от Егмонт Star Wars заглавия, но горещо се надяваме, че от издателството ще продължат да ни радват с преводи на още междузвездна литература, и то не само около премиерата на Епизод VІІ, но и дълго след това!

Tuesday, November 24, 2015

„Подвижна мишена: Приключенията на принцеса Лея” – предпремиерно ревю!

Вие, които четете това ревю първи – добро утро, нощни птици! След няколко часа книжарниците отварят! А 24 ноември е премиерата на българския превод на „Подвижна мишена: Приключенията на принцеса Лея” от Сесил Кастелучи и Джейсън Фрай (Оригинално заглавие: Moving Target: A Princess Leia Adventure). Изданието е част от мащабната издателска Star Wars програма на Егмонт България, и излиза едновременно с още две книги от серията Journey to Star Wars: The Force Awakens.

В случай, че сте пропуснали предишното ревю (можете да наваксате тук), „Подвижна мишена” е част от трилогия илюстровани романи за младежи (или Young Adult ако предпочитате). Трите романа са напълно самостоятелни истории (точно така, няма проблем да ги четете отделно, в каквато и да било поредност), но обединени от едни и същи мотиви. Идеята е следната:

-Всеки от трите романа се фокусира върху любими герои от Старата трилогия. (Вече публикувахме ревюто на „Бягството на разбойника: Приключенията на Хан Соло и Чубака” от Грег Рука, предстои и това, на „Оръжието на джедая: Приключенията на Люк Скайуокър” от Джейсън Фрай).

-Всеки роман е гарниран е с вяколко илюстрации в черно-бяло и червено, дело на комикс-светилото Фил Ното (същият, който в момента рисува поредицата „Чубака” на Марвел Комикс)

-Всяка история се развива между епизодите на Старата трилогия, но прави лееекичка връзка с бъдещи събития, разбирайте – ерата на Епизод VІІ (точно по тази причина и книгите са част от подгряващата кампания на Дисни и Лукасфилм „Пътуване към Междузвездни Войни: Силата се пробужда”)

-Ако прочетете и трите романа забелязвате някои нови герои, които се появяват в повече от една история, и съответно са малки парченца от пъзела, който всички фенове се опитват да подредят, догатвайки и спекулирайки за сюжетите и обратите, които ни предстоят в „Силата се пробужда” на 18 декември! И в същото време – няма никакви спойлери!

А сега, да пристъпим към „Подвижна мишена: Приключенията на принцеса Лея”.

97895427157641447768675

Още от 1977, Лея Органа буди възхищение у зрителите и се превръща в модел за подражание на поколения момичета (и не само). Тя е героиня-пионер във кино-фантастиката, още преди Елън Рипли и Сара Конър да се появят на хоризонта. Макар и да няма корона, или пък пищния гардероб на майка си Падме Амидала, принцеса Лея притежава редица качества, които я превръщат в такъв силен и емблематичен образ. Единственото момиче на преден план в Старата трилогия, тя съвсем не остава по-назад от Люк и Хан! Помислете само, тя е едновременно принцеса, дипломат, сенатор и шпионин под прикритие, бунтовнически лидер, не трепва в присъствието на Таркин, не се поддава дори на изтезанията на Вейдър, да не говорим, че е единственият човек, който някак си успява да вкара хаймана като Хан Соло в правия път, въпреки, че той ужким приема заповеди само от себе си! Така че, няма съмнение, че Лея е героиня, която спокойно може да бъде главен герой в своя собствена книга. Въпросът е само, в коя от многото й роли ще я видим, и в каква ли светлина ще се изяви този път! За разлика от мисиите на Хан и Чуи, където можем да очакваме поредната доза престрелки с ловци на глави и щурмоваци и скокове в хиперпространството (поне когато Сокола е в изправност), при любимата ни принцеса приключенията не са толкова предвидими!

Предната корица не лъже – Лея в бойна униформа и бластер! Принцесата е на фронтовата линия, на мисия да отвлече вниманието на Империята от все още съвземащите се след Епизод V бунтовници. Лея е в ролята на водач на малък екипаж на отчаяна мисия за заблуда на врага. Тя е подвижната мишена от заглавието, или направо примамка! Разбирайте – Лея е в центъра на диверсионна операция, чиято цел е да заблуди имперското разузнаване, и единствено тя от целия екип е наясно с истинския план. А той пък е доста рискован, но Лея е самоотвержена и изпълнена с жертвоготовност.

Виждаме я в изключително труден за нея момент – Хан е декорация в замъка на Джаба, а Галактиката отново е в желязната хватка на Империята, след като са се разчули новините за строежа на втора (и дори още по-голяма) Звезда на Смъртта.

Историята е по-дълбока и драматична в сравнение с книгата за Соло и Чубака. Освен приключенския елемент, разглеждат се и някои чисто етични въпроси и морални дилеми, с които Лея се сблъсква като лидер и революционер. Като например хладната математика на войната, в която като при игра на шах, често се налага да се жертват пешки. Въпреки това, книгата е за подрастващи, така че спокойно – нищо брутално или прекалено мрачно. Има добър баланс между чисто забавно четиво и храна за размисъл за младите читатели.

Точно както и в другите книги от серията, тази също предлага поглед към далечното бъдеще (и все по-близката премиера) на „Епизод VІІ: Силата се пробужда”. Ще се запознаете с дроида PZ-4CO, споменава се Поу… или с други думи – подготвя се почвата за предстоящите продължения!

Автори са, както вече споменахме, Сесил Кастелучи и Джейсън Фрай. Фрай, освен че е отговорен и за „Оръжието на джедая: Приключенията на Люк Скайуокър”, има в библиографията си повече от две дузини Star Wars заглавия – от статии и разкази, до енциклопедии. Фрай е познавач, който се специализира в техническа литература (разбирайте различни наръчници, ръководства и атласи) от „Междузвездни Войни”, но от няколко години има и малък опит с художествената литература. Не зная каква част от този роман е негова, и каква е принос на съавторката му, за да се изкажа дали и художествените текстове му се отдават толкова, колкото техническите… но предполагам, че съвсем скоро ще разберем! (Нали не сте забравили? Предстои и ревюто на „Оръжието на джедая”)

Колкото до Сесил Кастелучи, тя е ново име сред творилите във вселената на Star Wars автори, но подозирам, че именно на нея дължим женската перспектива в книгата и силния профил на Лея.

Личи си, че и художникът Фил Ното си е написал домашното! В илюстрациите му се появяват и бунтовнически лидери като Мон Мотма, Адмирал Акбар и генерал Крикс Мейдийн, и това доста допълва текста, и цялостната атмосфера на романа.

Казано накратко – книжката радва! А и съм сигурен съм, че феновете на Star Wars, и особено почитателите на Лея, няма да пропуснат възможността да се потопят в едно ново приключение от една далечна галактика! Леко и приятно четиво по всички параграфи, и любопитно независимо дали сте стар междузвезден вълк, или току що сте се запалили, покрай вихрещата се предпремиерна мания!

Занимателните книжки „Междузвездни Войни” – поглед отвътре!

Миналата събота флотилия от шест междузвездни занимателни книжки връхлетя книжарниците. Трите с рисувани корици от серията „Забавна галактика” са посветени на Епизоди ІV, V и VІ, а останалите три, тези с фото-кориците, съдържат материал от „Епизод VІІ: Силата се пробужда”.

12115446_10153593673070380_6051412860610661490_n

Но, нека да надникнем зад шарените корици и да видим съдържанието на книжките!
Освен задължителните картинки за оцветяване, в книжките ще откриете още тестове, лабиринти, ребуси и други загадки. Ще се срещнете както с любимите герои от класическата трилогия, така и с лицата на предстоящата! От страниците надничат Фин, Рей и Поу, дебне и злодеят Кайло Рен! Ще откриете и схеми на вече превърналия се в сензация дроид BB-8!

В средата на книжките за малките падауани има и комплект лепенки. Сред стикерите, освен главни герои, имаме и по-второстепенни персонажи, като например злощастния бунтовнически пилот Джек Поркинс, или медицинския дроид 2-1B.

На по-поотрасналите фенове вероятно ще се харесат повече лепенките от книжките за Епизод VІІ, по-голямата част от които представляват стилни логота с различни космически кораби и символи на Star Wars. Спокойно можете да украсите лаптопа си с логото на The First Order примерно!

Колкото до обещаните плакати, те наистина са многобройни, но уви – форматът им е А4, т.е. всеки плакат всъщност е страница от книжката, която можете да отрежете, след като сте се справили със загадките от другата страна. Макар и малки като формат, някои от плакатите наистина галят окото!

222224444111116666333335555

Освен в книжарската мрежа, от днес книжките можете да откриете вече и в Куфланд, заедно с останалите заглавия от Star Wars серията на Егмонт България.

Capture

„Бягството на разбойника: Приключенията на Хан Соло и Чубака” – предпремиерно ревю!

Преди месеци от Дисни и Лукасфилм стартираха мащабна издателска кампания, наречена Journey to Star Wars: The Force Awakens. Целта на кампанията – да подгрее и подготви феновете и читателите за предстоящата премиера на „Силата се пробужда”. Под банера на Journey to Star Wars: The Force Awakens на запад вече са публикувани буквално десетки заглавия – от занимателни книжки за най-малките, през комиксите на Марвел, до сборник с разкази и няколко романа. До премиерата остава по-малко от месец, но кампанията няма да подмине и България! От Егмонт издават преводи на трилогия илюстровани романи, фокусиращи се върху нови приключения на познати герои. Трите романа разказват за патилата на съответно Хан Соло и Чубака, Принцеса Лея и Люк Скайуокър, и излизат едновременно на 24 ноември. Така че, от вторник можете да се оглеждате за:

„Бягството на разбойника: Приключенията на Хан Соло и Чубака” от Грег Рука (Оригинално заглавие: Smuggler’s Run: A Han Solo & Chewbacca Adventure)

„Оръжието на джедая: Приключенията на Люк Скайуокър” от Джейсън Фрай (Оригинално заглавие: The Weapon of a Jedi: A Luke Skywalker Adventure)

„Подвижна мишена: Приключенията на принцеса Лея” от Сесил Кастелучи и Джейсън Фрай (Оригинално заглавие: Moving Target: A Princess Leia Adventure)

Събитията в трите романа се развиват в промеждутъците между епизодите на Старата трилогия. Историите не са свързани помежду си или номерирани, така че спокойно можете да ги четете в произволен ред. Аз лично започвам от Хан и Чуи!

SW_bqgstvoto na10001447768159

Историята е точно това, което можете да очаквате от чаровното дуо контрабандисти/бунтовници – междузвезден екшън и космически приключения, гарнирани с доза корелиански хумор!

Фактът, че книгата се цели в младежката аудитория за мен определено е плюс. Не е тайна, че по начало предпочитам по-кратките и стегнати четива, където историята се развива с добро темпо и никога не отегчава със страници-пълнеж. За разлика от някои по-обемни или направо многотомни и (свръх прекалено) епични Star Wars истории, при Young Adult романите обикновено „се кара по същество”. Така де, книгата е писана предимно за фенове, а повечето от нас са достатъчно запознати с галактиката на Междузвездни Войни, и имат достатъчно богато въображение, за да визуализират и да си представят всичко, без многословни описания и протяжни вътрешни диалози.

Освен това, „Бягството на разбойника” спазва и един основен критерий, който аз имам като цяло към историите, доразвиващи хронологията на Star Wars. Според мене никакви странични приключения не трябва да бъдат по-мащабни и по-епични от самите филми, освен ако не се развиват в съвършено друга ера от историята на галактиката. Ако роман, комикс, или пък компютърна игра, надскача мащаба на кино-епизодите, то това до голяма степен обезсмисля и принизява постиженията на главните герои от екрана. Основната история са филмите, и всички останали съпътстващи истории трябва да се въртят около тях, или да се развиват паралелно на тях, без да ги омаловажават. И точно такъв е случаят и тук – сюжетът в „Бягството на разбойника” се върти около едно от хилядите знайни и незнайни приключения на Хан и Чуи – просто поредната мисия на Хилядолетния Сокол до затънтено кътче на галактиката!

Е, като казвам „просто поредната мисия”, всички знаем, че при Хан Соло нищо никога не протича според плана, и нито един полет или задача не протичат рутинно! Това важи в пълна сила и за този роман! Без да издаваме от историята повече от това, което е написано на задната корица – класическите елементи са на лице! Соло е с награда за главата, и продължава да се прави на корав единак пред Принцеса Лея. Но всички си го знаем, дълбоко в себе си, Хан не е такъв човек, и фактът че се завърна в края на „Нова надежда” говори достатъчно. Колкото до прехвърчащите между Хан и Лея искри, то те още не са се превърнали в бурни пламъци, но Чубака въпреки всичко ги долавя, и картинката му е ясна. Като за капак, Чубака действа на Хан както действа щурецът на Пинокио – играе ролята на съвест, и му напомня кои са важните и правилните неща в живота. И така, Хан и Чуи отново са на мисия за бунтовниците! Трябва ли ви повече?

Е, в случай, че да, да знаете, че в „Бягството на разбойника” има цяла глава, разказана от гледната точка на Чубака! Не съм сигурен дали това е прецедент в Star Wars литературата, но поне в момента не се сещам за друга книга, в която това да се е случило. Тъй че, бонус точки за оригиналност!

Да кажем и няколко думи за автора! Грег Рука е име, което като фенове на „Междузвездни Войни” ще срещате все по-често. Освен, че е автор на „Бягството на разбойника: Приключенията на Хан Соло и Чубака”, Рука вече е отговорен и за още две истории от програмата „Journey to Star Wars: The Force Awakens”. Това са предстоящият роман „Before the Awakening” (официален прикуъл на „Силата се пробужда”) и четирите броя на комикс-серията „Star Wars: Shattered Empire”. Изборът не е случаен. Опитен сценарист на комикси и автор на няколко романа, Рука не е новак в развиването на герои от вече установени измислени светове и вселени. Името му седи на кориците на броеве на Батман, Супермен, Спайдър-мен, Деърдевил, Електра и др. Списъкът е дълъг. Ако искате да проверите уменията му като сценарист безплатно, то пробвайте стиймпънк уеб-комикса Lady Sabre and the Pirates of the Ineffable Aether ( http://www.ineffableaether.com/ ), където всяка нарисувана страница е съпътствана и от сценария на Рука.

Илюстрациите, както и художественото оформление на цялата книга (и изобщо на цялата поредица) са стилизирани в черно-бяло и червено. Погледнете корицата за справка! Рисунките са остатъчно детайлни, и умело улавящи както вида на главните герои, така и атмосферата на вселената на Джордж Лукас. Уви, броят им не е голям, и това е единственият им недостатък. Като за илюстрован роман, илюстрациите биха могли да бъдат в пъти повече, но… все пак по-важно е качеството, а не количеството.

Рисунките са дело на Фил Ното – име, познато на комикс феновете. След десетилетие в Walt Disney Animation, където е на борда на проекти от калибъра на „Цар Лъв”, „Покахонтас”, „Мулан” и „Лило и Стич”, Нито се пренасочва от 2Д анимацията към света на комиксите. Работил е с най-големите комикс издателства в САЩ, допринасяйки за поредиците на култови супергерои като Батман, Супермен и Уочмен (за DC Comics), Х-мен, Отмъстителите и Черната Вдовица (за Marvel Comics). Дали заради предишните му контакти и работа и с Дисни, и с Марвел, или просто заради внушителното му портфолио (а най-вероятно и двете!), Фил Ното е нает за някои от новите Star Wars заглавия. Той рисува част от кориците на новите поредици на Марвел – „Канан”, „Принцеса Лея”, „Дарт Вейдър” и др. Освен това е художник и на мини-поредицата „Чубака” (три от общо пет броя вече са на издадени в САЩ). Освен, че е голям талант, Ното е и голям Star Wars фен! За доказателство, просто хвърлете един поглед на сайта на художника – http://www.notoart.com/ Там ще откриете освен корици и рисунки от официални проекти, по които работи, и редица фен-арт творби, рисувани за забавление. Ето някои от най-интересните:

Концепция за новата визия на по-възрастния Люк Скайуокър, още от 2013, преди да разберем, че Марк Хамил ще е брадат – http://philnoto.tumblr.com/post/44300586387/jedi-master-luke-skywalker

А това е представата на художника за предстоящия филм Rogue One: http://philnoto.tumblr.com/image/114155982151

Но да се върнем към „Бягството на разбойника”. Тандемът Рука / Ното не разочарова! Двамата са успели да уловят емблематичните образи на неохотния герой-контрабандист и неговия преизпълнен с лоялност рунтав спътник. Хан Соло и Чубака са верни на себе си, написани по начин, който ви кара да вярвате, че това са същите онези филмови герои, които обичате. Потенциалът им да се забъркват в неприятности (и да излизат от тях по забавен начин) е разгърнат в едно приятно, бързо приключение, което се чете на един дъх. Освен това, авторът е съумял да разкаже история, развиваща се съвсем скоро след битката при Явин, но едновременно с това ви дава да вкусите от следващата епоха – ерата на Епизод VІІ. Как става това? Е, няма да издавам! Съвсем скоро ще имате възможност да разберете сами!

„Star Wars Завръщането на джедаите: Внимавай със силата на Тъмната Страна” – предпремиерно ревю!

Благодарение на Егмонт утре в книжарниците из цяла България долита романът „Внимавай със силата на Тъмната Страна” на Том Енгълбергер. Авторът вече е познат и на родните Star Wars фенове с наскоро публикуваното заглавие „Странният случай с Оригами Йода”, което вече отразихме на StarWarsBG.com. След като Енгълбергер си спечели популярност сред децата в САЩ с поредицата за Оригами Йода от Дисни му възлагат задачата да се заеме с този нов прочит на Епизод VІ. Както гласи и подзаглавието, „Внимавай със силата на Тъмната Страна” е оригинален преразказ на „Завръщането на джедаите”. Това е третата и последна книга от серията нови интерпретации на епизодите от класическата Star Wars трилогия, предназначени предимно за по-млади читатели. Предните две книги от поредицата са „Star Wars Нова Надежда: Принцесата, разбойникът и фермерското момче” на Александра Бракен, и „Star Wars Империята отвръща на удара: И какво? Ще ставаш джедай?” на Адам Гидуиц, чиито ревюта също можете да откриете на сайта ни.

И докато поне на пръв поглед и външен вид книгите до сега си приличат (илюстрирани с концептуални рисунки на Ралф Макуори и Джо Джонстън, с корици от дизайнера Khoa Ho), то откъм стил и език и двете са доста различни. До сега и Бракен, и Гидуиц успяха да изненадат читателите с нов подход в разказването на две познати (и дори наизустени) истории. Бракен разчупи структурата на филма „Нова надежда” и ни представи действието в три последователни части, през гледната точка на съответно Лея, Хан и Люк, не само сближавайки ни с емоциите на главните герои, но и допълвайки романа със сцени „зад кадър”. Гидуиц пък, освен че разказва във второ лице и превръща читателя в Люк Скайуокър, реши също и да поеме ролята на предучилищен Йода като наставлява младите падауани с джедайски съвети между главите на книгата.

Ето защо бях доста любопитен да видя какъв писателски трик е използвал Том Енгълбергер, за да представи „Завръщането на джедаите” по нов начин, и за ново поколение фенове. Още повече, че в началото на книгата авторът обещава: „Не всяка история си заслужава да бъде прочетена, ако вече знаеш какъв е краят ѝ. Но с тази история си заслужава.” Е, добре! Да видим!

Capture

Първото, което прави приятно впечатление тук е, че Енгълбергер, макар и пишещ за деца, се е дистанцирал от стила си, познат от другите негови детски книги. Не, че е особено сложно, да се извисиш над речта на шестокласник, която се имитира в Оригами Йода… но все пак! Намирам, че особено добре е балансирал кратки изречения, но в параграфи с увлекателна структура, и разбираем език, но с достатъчно прилагателни, за да предаде същността на героите и ситуациите. Наистина съм изненадан, че „Внимавай със силата на Тъмната Страна” съдържа лексика, значително по-богата от средностатистическата книжка за подрастващи. Това е валидно особено за първата половина на книгата, когато авторът ни въвежда в историята и описанията са повече. Подобно на филмовия монтаж, при който кадрите се режат значително по-бързо при екшън сцени, и в писането по време на битките дължината на изреченията намалява.

Разказът тече в сегашно време, и това допълнително засилва динамиката, особено в екшън сцените. Може да се каже, че текстът върви като на филмова лента. Всъщност, бих оприличил ефектът от четенето на книгата на гледането на филма като дете, но в компанията на възрастен, който ви чете субтитрите, и ви обяснява набързо какво е станало в предните епизоди за да не изоставате! Или пък, ако сте имали по-голям брат, родител или приятел, който ви е разказвал навремето „Завръщането на джедаите”, с жар и страст, опитвайки се с думи да ви предаде великолепието и очарованието на последния епизод от Сагата!

И точно, както ние често разкрасяваме разказите си, имитирайки звуковите ефекти от включване на светлинен меч, прелитащи космически кораби, свистящи спидери, разминали се на косъм бластерни изстрели, и разбира се тежкото дишане на Дарт Вейдър, Енгълбергер е вкарал значителна доза ономатопеи из главите на книгата! Очаквайте чести „ПИ-И-И-БИЙП!”, „Бийп-ж-жът!”, „Вр-р-р-ру-у-у-у-у!” и какво ли не още, особено при екшън сцените! Чиста проба комикс :)

Не само, че всичко върви доста плавно и увлекателно, но и авторът умело вмъква доста предистория и странични факти от вселената на „Междузвездни Войни”, и то без да навлиза в излишни подробности, или да накъсва темпото на разказа. За всеки малчуган има достатъчно пояснения, за да схване поне основата и скелета на цялата Сага, и ако не е гледал филмите, то прочитът на тази книга определено би провокирал любопитство. Все пак, „Завръщането на Джедаите” е кулминацията, и Енгълбергер се е постарал да загатне и припомни най-важното, случило се до момента. Нещо повече, част от вмъкнатите от автора факти определено ще са новост и за редица от по-дълголетните фенове.

Специални поздравления, за момента, в който Люк сваля маската на Вейдър! Вярно е, че авторът все пак преразказва първокласен филм, и думите автоматично извикват образи в главата ми, но въпреки всичко, смятам, че тази част е предадена много простичко, и едновременно с това много човешки и много емоционално. Изкушавам се да вмъкна цитат, но не искам да ви развалям удоволствието от четенето!

Книгата свършва неусетно и осъзнавам, че всъщност от трите оригинални преразказа, този на Том Енгълбергер е най-близко до самия филм, на който е базиран. Единственият gimmick на романа е, че всъщност звучи като разказан от фен, който има дар слово, и се опитва с всички сили да ви запали по „Междузвездни Войни”, разказвайки ви „Завръщането на джедаите”! От време на време Енгълбергер вмъква спорадични коментари (под линия, или направо в самата глава), насочени директно към читателя. А те, освен да информират, често са там и чисто и просто за да забавляват, и смятам, че дори и по-поотрасналите сред вас ще ги оценят. Един от фаворитите ми е когато Енгълбергер разказва: „Като сенатор, после канцлер, а сега и император, Палпатин е изградил цялата си Империя върху лъжи.”, и това е последвано от бележка под линия: „Вярно, имаше и смъртоносни роботи, безмилостни клонинги, заповед 66, инквизитори и прочее. Но това са просто подробности.” Или ето друг пример, коментар при пиршеството на еуоките и бунтовниците в горите на Ендор накрая на филма: „Вероятно ще бъде по-разумно да не се интересуваме откъде се е взело всичкото това прясно месо, читателю“.

Критиките ми, както обикновено са – ИСКАМ ОЩЕ ИЛЮСТРАЦИИ!!! Рисунките на Джонстън и платната на Макуори градят визията на вселената по време на продукцията на филмите, така че, колкото повече от тях бъдат включени в книгите, толкова по-добре. Също така, по незнайна за мене причина авторът е пропуснал един, за мен емблематичен за Star Wars момент, от края на „Завръщането на джедаите”.

Ако трябва да съм честен, мисля, че тази книга ми е любимата от трите. Останах приятно изненадан, че една книга, насочена към детската аудитория и преразказваща филм, който съм гледал стотици пъти успя да ме заинтригува, развълнува и забавлява. А на моменти се оказва дори и информативна! За разлика от предишните два романа от поредицата, този не разчита на никакви допълнителни похвати, а се придържа към филма и успява да грабне читателите единствено с динамичен разказ и добър език. Личи си, че авторът определено е фен на Сагата, и чисто и просто се е постарал да предаде изумлението и омагьосващото чувство от първото гледане на последния епизод. И май е успял.

А как ще я възприемат децата, които все още не са гледали филмите и за първи път ще преживеят „Завръщането на джедаите” чрез „Внимавай със силата на Тъмната Страна” – това вече ще чакам да разкажат родителите! :)

Предстоящи Star Wars книги от Егмонт… и други изненади!

Вече ви информирахме, че от издателство Егмонт България са подготвили солидна доза междузвездни четива за родните фенове! Поредните заглавия вече са достъпни онлайн, а можете да се оглеждате за тях и в книжарската мрежа! Ето и новините по промените около издателския план на Егмонт!

На 21.11.2015 излиза „Внимавай със силата на Тъмната страна“ от Том Енгълбергер, третия и последен от оригиналните преразкази по класическата трилогия. Ревю на тази нова интерпретация на „Завръщането на джедаите” очаквайте скоро на нашия сайт!
Трилогията илюстравони романи „Подвижна мишена”, фокусиращ се върху Принцеса Лея, „Оръжието на джедая”, чийто главен герой е Люк Скайукър, и „Бягството на разбойника”, доразвиващ приключенията на Хан Соло, ще излязат на 24 ноември. Както винаги, нашият сайт ще публикува предпремиерни ревюта и на тези заглавия!

Предстои да научим премиерната дата на младежкия роман „Изгубени звезди”!

А за малките падауани, също от 21.11, ще има цели две поредици от по три книжки с лепенки и плакати! Едната поредица, „Забавна галактика” е посветена на епизодите от Старата трилогия. Другата поредица се концентрира върху героите от „Силата се пробужда”. Честно казано, мисля че и доста поотраснали фенове няма да пропуснат възможността да се сдобият с плакати на новия епизод още преди премиерата на филма!

Уви, от издателската програма отпадат романизациите за възрастни по филмите от Старата Трилогия. Това обаче едва ли ще е пречка за (по)читателите на „Междузвездни Войни”, тъй като тези заглавия вече са издавани у нас преди години –от изд. Летера в серията „Екран“, от Библиотека Галактика в серия „Кино“, и последната версия е с фото-корици от ИК „ТРУД“.
Подробна информация за изданията (рецензия, размер, брой страници, цена и пр.), както и възможност за поръчка, ще откриете на Star Wars страницата в сайта на Егмонт – http://egmontbulgaria.com/marki-i-geroi-2/mezhduzvezdni-voyni-star-wars-391/?page=1&view=grid
И накрая, имаме удоволствието да ви уведомим, че от Егонт приготвят редица изненади за феновете на „Междузвездни Войни” на предстоящия Панаир на Книгата, който ще се проведе от 8 до 13 декември! Много ботански шпиони загинаха, за да се сдобием с тази информация! Следете StarWarsBG.com за подробности!

1111111222222

Tuesday, November 10, 2015

Старата трилогия пристига на комикс с анимационна визия!

Истина е, че от Дисни и Лукасфилм се грижат ние феновете да не оставаме без нови четива от вселената на „Междузвездни Войни”, и всеки месец в книжарниците се появяват по няколко нови заглавия с любимите ни герои. Но една предстояща публикация предизвика у нас особено вълнение! Страхотна нова комикс адаптация на класическата Star Wars трилогия се задава на хоризонта! Графичен роман, който събира в едно „Нова надежда”, „Империята отвръща на удара” и „Завръщането на джедаите” се очаква на американския пазар през март 2016. Адаптацията е оторизиран комикс преразказ на старата трилогия, който излезе през 2015 в Бразилия, но визията, стила и качеството на рисунките събудиха интерес на международно ниво, достатъчно за да получи английски превод и издание с твърди корици в САЩ! Да се надяваме, че ще стигне и до България!

Но стига приказки, насладете се на този предварителен поглед:

Сценарист: Alessandro Ferrari
Рисунки: Alessandro Pastrovicchio, Davide Turotti, Igor Chimisso & Matteo Piana
Корица: Igor Chimisso & Marco Ghiglione

12065849_869267779854913_2126186183081407140_n12194744_869267829854908_8602085550469489003_o12186656_869267873188237_980405592329209706_o11230242_869267893188235_1832029701017284783_o12186615_869267909854900_249419017695297014_o10506974_869267926521565_5298798358034170369_o12182399_869267969854894_9221457829355567441_o

Monday, November 09, 2015

„Странният случай с Оригами Йода” на Том Енгълбъргър – ревю!

Какво е по-добро от едно любимо нещо? ДВЕ ЛЮБИМИ НЕЩА! Да се съчетае книга тип детски дневник а-ла Wimpy Kid с поп-културен феномен като Star Wars е печеливша комбинация! „Странният случай с Оригами Йода” на Том Енгълбъргър е създадена точно по тази формула, и вече е в родните книжарници.

stranniat_sluchai_s_origami_ioda_hrm

Преди повече от десет години Джеф Кини започва серия от хумористични кратки онлайн публикации, озаглавени „Diary of a Wimpy Kid”. Това са весели историйки през погледа на хлапе на име Грег Хефли. Разказчетата са представени като части от дневника на Грег, и описват множеството перипетии в неговото ежедневие. От семейни разправии до училищни неволи, животът на Грег определено не е лесен… и никак не ни е чужд. Все пак, доста от нас са се сблъсквал с проблеми от рода на вечно тормозещ те по-голям брат, или пък пишкащ по-малък такъв, родители, които не ти влизат в положението, как да поканим момиче на танц, и как да успеем да не се ръкуваме с онзи чешит, който все си бърка в носа? Като капак на всичко, разказчетата от дневника на Грег Хефли са допълнени от рисунчици и кратки комикси, чрез които главният герой илюстрира и показва нагледно патилата си. Черно-белите карикатури плюс семплият ежедневен език на забавните разказчета превръщат „Diary of a Wimpy Kid” в онлайн хит, и скоро редица от посетителите на сайта искат хартиена версия. И така, сайтът се превръща в книга. Книгата пък се превръща в бестселър, и после – във франчайз. До ден днешен Джеф Кини вече е издал над десет книги от поредицата, по които пък има и цяла филмова трилогия. „Diary of a Wimpy Kid” от няколко години излиза и на български, под заглавието „Дневникът на един дръндьо”.

За никого не е изненада, когато едно популярно четиво се превърне в мода и предизвика цяла вълна от други поредици, използващи същия жанр или направо копиращи формулата. Няколко подобни популярни серии, като например Dork Diaries (Дневниците на зубрачката) и Timmy Failure (Тими Провала) излизат дори и в България. Книгите под формата на хумористични и илюстрирани детски дневници наистина завладяват пазара и стават любими на множество млади (и не чак толкова млади) читатели.

А какво е по-добро от едно любимо нещо? ДВЕ ЛЮБИМИ НЕЩА! Така че, да се съчетае книга тип Wimpy Kid с поп-културен феномен като Star Wars е повече от логична издателска стратегия! И за това свидетелства фактът, че съществуват не една, а направо ДВЕ такива поредици. Но макар и двете да се базират на една и съща идея, и двете са също така коренно различни.

Едната поредица е Jedi Academy на Джефри Браун, карикатуристът и автор на хитовите книжки за Дарт Вейдър в ролята на родител (Vader’s Little Princess, Darth Vader and Son, Good Night Darth Vader, Darth Vader and Friends). След успеха на първите книжки с Вейдър, Джефри Браун започва и поредицата за хлапе от Татуин, което мечтае да стане пилот, като по-големия си брат, но вместо това ненадейно попада в Джедайската Академия. Книжките са весела Star Wars алюзия за живота на средностатистическия ученик на родната ни планета Земя. Книгите на Джефри Браун все още не са издавани у нас, но да се надяваме, че покрай премиерата на Епизод VII може и това да се случи!

Другата Star Wars / детски дневник поредица пък се нарича Оригами Йода, и първата книга, „Странният случай с Оригами Йода”, е вече в книжарниците. Любопитен факт, че издателството, което пуска Оригами Йода в България е ДуоДИЗАЙН – същото, което разпространява и „Дневникът на един дръндьо”.

За разлика от Jedi Academy, в Оригами Йода действието се развива ИЗВЪН галактиката на „Междузвездни Войни”. Точно така, става въпрос за съвсем нормални хлапета, шестокласници от американско училище… чийто съученик обаче се подвизава нон-стоп със зелена хартиена фигурка на Йода, надяната върху пръста си. И сякаш това не е достатъчно, за да го сметнете за странен, въпросният субект (името му е Дуайт), си преправя гласа, за да звучи като учителя-джедай и раздава на нуждаещите се съвети в обърнат словоред! Дуайт твърди, че съветите не идват от него, а директо от Оригами Йода. Учениците в класа са разделени на два лагера. Едните са тези, които нямат вяра в Оригами Йода и считат всичко за номер. Другите пък смятат, че Дуайт е прекалено голям загубеняк, за да измисля лично такива умни съвети, и следователно хартиената фигурка действително е способна да раздава джедайски мъдрости на нуждаещите се.

Дали Оригами Йода има връзка със Силата?! Героите в книгата се заемат да открият отговор на този въпрос. За разлика от шаблона на „Дневникът на един дръндьо”, тук главният герой Дуайт всъщност е доста встрани, да не кажем направо в сянка. Книгата всъщност представлява серия от случки, всяка от които е описана от различен съученик ни Дуайт. Случките са събрани заедно за да документират странните прояви на Оригами Йода и да се разследва дали съветите му са резултат на някаква мистична Сила, или пък идват от самия Дуайт. След всяка история имаме „ръкописни” мнения на вярващия съученик и песимиста на класа. Подобно на ролите на Мълдър и Скъли в „Досиетата Х”, единият защитава свръхестествените способности на Оригами Йода, а другият се опитва да го изобличи като някакъв евтин трик. А какво ще е крайното заключение? Предстои да разберем!

Самите истории са написани на непринуден, ежедневен език и се въртят около обичайни за възрастта на героите проблеми. Мда, това е период, колкото изпълнен със смях и безгрижни игри, толкова и с несигурност, притеснение и първи трепети. Сюжетите на главите засягат ситуации като стеснението при училищните танци, нерешителност в разговорите с момичетата, яд и срам покрай унизителните загуби в часовете по физическо, разочарованието, когато родителите ти не те пускат на кино за филм на ужасите, или пък ти скрият плейстейшъна за наказание, и др. Разбира се, някои от ситуациите са леко далечни на българските деца, но никак не е трудно да им намерим родни аналогии. Примерно, когато става дума за физическо, просто мислено заменете бейзбола с футбол, и готово.

Origamiyoda

Оформлението на книгата пасва напълно на замисъла й. Всичко е целенасочено небрежно. Корицата е изпълнена с тебеширени рисунки по черна дъска, а страниците са с фон като омачкани, хвърчащи листове. Всяка глава е писана от различно хлапе от училище, и следователно е в леко различен стил, и отпечатана в друг шрифт. Илюстрациите (за добро или зло) са с художествена стойност, която не надхвърля драскулките в полетата на обикновена тетрадка, и действително сякаш са дело на отегчен ученик по време на дългите часове. Изобщо, неглиже отвсякъде!

Наличието на Оригами Йода далеч не е единствената препратка към „Междузвездни Войни”. Закачките с вселената на Лукас са пръснати из целия текст. Заклетите фенове ще отбележат това още с първите редове, когато разбираме че училището, което героите посещават се нарича Средно Училище Макуори – израз на почит към легендарния художник Ралф Макуори, чието дело са изумителните концептуални рисунки за филмите от Старата трилогия. Споменават се Силата, Джаба, Чубака, говори се за пътя към Тъмната страна и т.н. Нещо повече, книгите от поредицата дори многократно споменават Уукипедия!

Автор на книгата е Том Енгълбъргър, който очевидно е голям фен на „Междузвездни Войни”. Това си личи буквално още от посвещението в началото, та чак до благодарностите в края на книгата! А фактът, че между особняка със склонности към оригами Дуайт и самият автор съществува известна (вероятно неслучайна) прилика, кара читателя да му симпатизира още повече. Кой знае, вероятно известна част от „Странният случай с Оригами Йода” е автобиографична! А ако се чудите от къде още ви е познато името Том Енгълбъргър, не се чудете. След успеха на поредицата Оригами Йода, на Том Енгълбъргър бе поверена третата книга от трилогията нови преразкази по класическите епизоди на Star Wars! В края на този месец от Егмонт България излиза неговата трактовка на „Завръщането на джедаите”, озаглавена „Внимавай със силата на Тъмната Страна”. От Дисни му се доверяват и с роман за деца по „Пазители на галактиката”.

Поредицата Оригами Йода се състои от общо седем книги. Това са:

The Strange Case of Origami Yoda
Darth Paper Strikes Back
The Secret of the Fortune Wookiee
The Surprise Attack of Jabba the Puppett
Princess Labelmaker to the Rescue
Emperor Pickletine Rides the Bus
 ART2-D2’s Guide to Folding and Doodling: An Origami Yoda Activity Book

The-Origami-Yoda-Series-with-Star-Wars-Puppets

За сега втората и третата книга от поредицата са обявени като „Очаквайте скоро!”, а дали ще я видим цялата на български предстои да разберем!

И въпреки, че последната от тях е издадена в САЩ през 2013, сайтът на поредицата все още кипи от активност! Посетете http://origamiyoda.com/ за повече информация. А ако решите – можете да изпратите и свой собствен Star Wars оригами шедьовър, който да бъде публикуван там! Успех, и нека Силата бъде с Вас!

Thursday, November 05, 2015

Топ 5 на най-добрите Star Wars уеб-комикси!

Ако сте фен на Star Wars, почитател на комиксите, или още по-добре – ако сте и двете – то тази статия е за вас! Без съмнение знаете, че от началото на 2015 Дисни прехвърлиха правата за комикси по „Междузвездни Войни” от Dark Horse към Marvel Comics – компания, която по някаква космическа случайност е също собственост на Дисни. И макар, че те вече издават не по-малко от шест различни поредици, и са обявили още поне три… явно това не е достатъчно за да засити апетита на феновете! В интернет от години излизат редица безплатни Star Wars уеб-комикси, и днес ще ви представим някои от най-популярните от тях! (Не сме включили комикси, директно издавани от Лукасфилм на StarWars.com)

Darths and Droidshttp://www.darthsanddroids.net/
darths1270
Хумористични историйки, развиващи се в една страница. Панелите не са рисувани, а използват кадри от филмите.

Blue Milk Specialhttp://www.bluemilkspecial.com/
2015-11-03-ROTJ 173
Симпатична пародия на класическата трилогия, плюс печално известния Star Wars Holiday Special, и с гост участия от карикатурна версия на самия Джордж Лукас. Този комикс е дело на двойка заклети фенове, Род и Лиан Хана, съответно в ролите на сценарист и художник. Освен на версията на английски, комиксите се превеждат също и на френски, немски, испански и руски. Комиксът е с некомерсиална цел, но авторите насърчават читателите, които ценят техния труд да даряват пари за борба с рака.

Imperial Entanglementshttp://imperialentanglements.thecomicseries.com/
e6f40ece0259ee69f0b8252f9972d4601068193960
Комикс пародия, чиято история се развива по времето на Старата Република. Авторът е фен на едноименната онлайн ролева игра Star Wars: The Old Republic.

Star Wars: Destinieshttp://swdestinies.tumblr.com/chapters
tumblr_nvjokoPMkj1sg2vc9o1_1280
Ако ви е мъчно за Star Wars: Clone Wars, и вече сте извъртяли всички епизоди от сериала, и сте прочели всички официални романи и комикси, то не бързайте да се отчайвате. Star Wars: Destinies е фен-фикшън комикс за алтернативни приключения на Асока Тано, в компанията на клонингите Догма и Слик.
И последен, но не на последно място…

Корейският уеб-комикс Star Wars на Hong Jacgahttp://www.webtoons.com/en/sf/Star%20Wars/list?title_no=544
3333
Корейският художник Hong Jacga, съчетаващ манга влияние с дигитално оцветяване, предизвика фурор със своя уеб-комикс за приключенията на героите от класическата трилогия „Междузвездни Войни”. Авторът грабна вниманието на Лукасфилм и получи тяхното официално одобрение и лиценз . Нещо повече – Hong Jacga сътрудничи с редактор от Лукасфилм, член на Lucasfilm Story Group (повече за това какво представлява тази група можете да научите тук). Комиксът му преразказва и допълва историята на „Междузвездни Войни”, а дали се счита официално за канон – това е все още неясно. Новите глави излизат в превод на английски всеки петък. Препоръчително четиво!
1111

Wednesday, October 28, 2015

Напусна ни художникът Нориоши Охрай

Светът се прости с един невероятен талант. На 27 октомври ни напусна художникът и илюстратор Нориоши Охрай (Noriyoshi Ohrai 生頼 範義). Японският майстор ще остане в историята със своите ярки, драматични и запомнящи се плакати. Киноманите и почитателите на фантастиката ще го запомнят с плакатите на филмите за Годзила, „Господарят на зверовете”, „Лудият Макс”, „Дяволчетата” и още редица други. За геймърите името му винаги ще се свързва с незабравимата му работа по игрите от серията Metal Gear Solid. Създателят на MGS, Хидео Коджима, сподели в Туитър: „Израснах с изкуството и илюстрациите на Нориоши Охрай. Мечтата на моето детство се сбъдна, когато той направи илюстрациите му за MGS и Анубис. Благодаря!”

Феновете на „Междузвездни Войни” ще продължават да се възхищават на творчеството му по вселената на Джордж Лукас. Орхай е отговорен за японските плакати на класическата трилогия, както и за едни от най-красивите и завладяващи плакати по Сагата изобщо. Художник е и на много Star Wars корици, включително тези на манга адаптациите по Епизоди ІV, V и VІ.
Последно сбогом и поклон!
manga-anhNoriyoshiOhraiExhibition_StarWarsPosters-1manga-rotjNoriyoshiOhraiExhibition_StarWarsPosters-17-500x355Noriyoshi Ohrai - Star Wars - Mister Gutsy Post (3)
Фейсбук страницата на художника: https://www.facebook.com/noriyoshiohrai

Sunday, October 25, 2015

Що е то Star Wars канон и Легенда?

Що е то Star Wars канон и Легенда?1978, след успеха на първия филм, започват да излизат различни странични истории, които допълват вселената на „Междузвездни Войни“. Започва се с „Кейбърският Кристал“, роман на Алан Дийн Фостър, както и с комиксите на Марвел. Съвсем скоро се появяват също и всякакви други истории в най-различни медии. От аудио драматизации по радиото, до компютърни игри. Два телевизионни филма и два анимационни сериала само през 80те. Стотици романи и комикси, десетки компютърни игри, всякакви детски книжки и т.н. Всичко това става известно като Разширената Вселена (Expanded Universe, aka EU). Авторите и създателите на тези истории се стараят те да са консистентни с цялостната хронология на вселената на Междузвездни Войни – т.е. историите и събитията в тях да не си противоречат. Разбира се, това не е винаги възможно, но несъответствията са значително редки, и често пъти за тях се намира логично обяснение. Историите от вселената бяха разделени на няколко нива на канон, по важност, или „достоверност“.

Основния канон, както продължава да бъде и до днес, са филмите на Лукас. Нивото на канон на историите лично създадени от Джордж Лукас се наричаше G-canon. Следваше го нивото на другите филми и ТВ сериали – T-canon. Третото ниво беше C-canon, от Chronology / Continuity. Тук се включваха повечето истории от разширената вселена – тези, които не влизат в противоречие с филмите и сериалите. После имаше още 2 нива на канон, които включват съответно леко противоречащи си, или направо алтернативни истории. Под алтернативни, разбирайте историите Infinities, които изследват различни варианти на това „какво би могло да бъде“ (пример – комиксите The Star Wars, правени по ранен вариант на сценариите на Лукас, в които събитията са доста различни от показаното във филма, или комиксите Star Wars Infinities). За повече подробности относно канона преди, прочетете тук – http://starwars.wikia.com/wiki/Canon

След покупката на Lucasfilm от Дисни, правата за Междузвездни Войни са извън ръцете на Лукас. Новото ръководство създаде група хора, които да се грижат за консистенцията на историите във вселената на Междузвездни Войни – Lucasfilm Story Group. Групата включва хора като Пабло Хидалго (автор и познавач) и Лийланд Чий, познат като Пазителя на Холокрона (необятна база данни на Лукасфилм, съдържаща детайлна информация за абсолютно всичко, което някога е било създавано в Star Wars – герои, кораби, планети, дроиди, оръжия, събития, всякаква терминология, факти и др.). Дали с цел да се осигури по-голяма творческа свобода на създателите на предстоящите новите епизоди и филми, дали за да се улесни и ускори работата по хилядите нови странични истории, които тепърва ще се появяват на пазара, групата обявява радикално решение…

От сега нататък всяка нова история, която бъде разказана, от детска книжка до роман, от комикс до компютърна игра, от ТВ-епизод до филмите в кината, ще бъде съгласувана със и съблюдавана от Lucasfilm Story Group. Всички нови истории ще са част от нововъведения единен Star Wars Canon. Т.е. – вече НЯМА нива на канон. Всичко, което излиза в момента и тепърва ще се появява е част от официално признатата история и хронология на галактиката на Star Wars. В канона влизат всички епизоди на Star Wars, както и сериалите Clone Wars и Rebels, техните адаптации, новата линия от Star Wars комикси на Марвел, и др. За пълен и актуален списък на историите, официално включени в новия канон на Дисни, посетете: http://starwars.wikia.com/wiki/Timeline_of_canon_media

А какво става с Разширената Вселена? С герои като Кайл Катарн, Мара Джейд, Адмирал Траун, Дарт Бейн и др., които не са се появявали извън старите книги, комикси и компютърни игри? Къде отиват стотиците страници истории, разказвани над 35 години? Lucasfilm Story Group обявява, че от сега нататък Разширената Вселена ще се нарича Star Wars Legends. Т.е. всички тези допълващи филмите истории са в статус „Легенда” от галактиката на Междузвездни Войни. Това са истории, които може би са се случили, а може би не. Можем спокойно да продължаваме да си ги четем/гледаме/играем и да им се наслаждаваме, но те не влизат официално в хронологията на събитията в галактиката, и следователно следващите автори, както и предстоящите епизоди съвсем не са длъжни да се съобразяват с тях. Но това не значи задължително и че ще бъдат игнорирани. Всяка една Легенда може да бъде взета под внимание и евентуално превърната в официален канон от някоя бъдеща история, която споменава или се съобразява с тези събития.

Точно по тази причина вече и доста от статиите в Уукипедия имат опция за преглеждане като Легенда или Канон. За момента версията „Канон“ е доста по-кратка от „Легенди“, просто защото не включва всичката допълнителна информация, натрупана от историите в Разширената Вселена.

Личното ми мнение за всички тези нововъведения? Новият канон е чисто и просто маркетингово решение. Много нови фенове чувстват тежестта на близо четири десетилетия хронология. Това е адски трудно за наваксване. С цел да не обезкуражават новите свежи попълнения в редиците на феновете, нужно е да се започне „на чисто”. Освен това, ако новите епизоди разказват истории, които вече са ни познати от книгите, това ще убие изненадата в кината. (Не, че из книгите и комиксите няма истории, достойни за филмиране.) А да се разкажат нови истории за главните герои, за героите, които всички обичат, но и за които вече се знае наистина ВСИЧКО… това е доста трудно. Може би дори невъзможно. Събитията около Люк, Лея и Хан в Разширената Вселена са толкова на гъсто, че едва ли не вече е разказано какво правят във всяка минута от живота си. Стотици приключения, за младините им, старините им, децата им, и дори далечните им потомци.

legacy_characters-star-wars-episode-7-spoilers-theories-expanded-universe-connections-explained-jpeg-145281

Колкото до това, дали Канонът губи или печели от липсата на Легендите в официалната хронология… Това е спорен въпрос. Смятам, че това решение си има и плюсовете и минусите. Тук вече е до личен вкус и предпочитания към историите от Разширената вселена. Лично за мен ТВ-филмите Ewoks: Caravan of Courage и Ewoks: Battle for Endor трябва да са си Star Wars канон, точно както и епизодите на Сагата. Познавам обаче хора, които смятат филмите за смешни и бутафорни, и с радост биха ги отхвърлили. Същото се отнася и до старите анимационни сериали Droids и Ewoks.

Или друг пример: За мен смъртта на Чубака в Разширената вселена е нещо, което никога няма да приема – уникално глупаво решение, взето някога от автори и издатели с цел да генерират интерес и продажби на книгите си. С удоволствие бих изхвърлил тези истории от официалната хронология на галактиката. От друга страна, след смъртта на Чубака, Dark Horse Comics пускат лимитирана серия от 4 броя комикси “Chewbacca”, които са нещо като почит и помен на героя, и са изключително емоционални и добре разказани… Тях спокойно мога да препрочитам отново с мисълта „Ето какво би се случило, ако Чубака бе загинал”.

За жалост, новия канон от Дисни гарантира консистенция на хронологията, но не и качество на историите. Точно както и в Разширената вселена преди имаше както диаманти, така и, меко казано, посредствени истории, същото важи и за новия канон. Вече сме свидетели на някои доста скучновати попълнения в канона на Дисни. Но отново – това е въпрос на вкус!

Тъй или иначе, всеки от нас е свободен да си състави свой личен канон, и да реши за себе си кои истории са „истина” и кои не. В крайна сметка, дори с предстоящите филми е така. Ако недай си Боже Епизод VІІ не ми хареса по някаква причина, винаги мога да си кажа – „Това е просто лицензиран от Дисни фен-филм, не е нещо, сътворено от Лукас, и няма нужда да се съобразявам с него.”

Важното е, че историите от Разширената Вселена не са отречени и отхвърлени. Легендите продължават да живеят. А дали да им вярваме? Всеки може да избере сам за себе си!